FC Botoșani – FCSB, azi în Cupa României: Vezi echipele de start!

fc botosani - fcsb
fc botosani - fcsb

Formația fanion a județului nostru dispută diseară, de la 20:00, ultimul meci din faza grupelor Cupei României. Adversară îi va fi FCSB, într-o reeditare a disputei de acum exact o săptămână.

Cele două s-au înfruntat joia trecută, tot pe Municipal, într-o restanță contând pentru etapa a 6-a din SuperLiga. FCSB s-a impus cu scorul de 3-2, la capătul unei partide frumoase și destul de echilibrate.

Continuarea a fost însă dezastruoasă pentru botoșăneni. Duminică, în runda cu numărul 19 a SuperLigii, FC Botoșani a fost umilită de Farul, la Ovidiu, meci pierdut cu un neverosimil 0-8.

A fost a 7-a partidă consecutivă fără victorie pentru echipa noastră, ultimul succes datând chiar din prima etapă a grupelor Cupei României. Pe 19 octombrie, formația pe atunci antrenată de Mihai Teja reușea o victorie la limită, scor 1-0, în deplasarea cu Gloria Buzău.

Calculele calificării

FC Botoșani mai are șanse de a prinde faza următoare a cupei, dar ecuația calificării este dificilă. Elevii lui Mihai Ciobanu sunt obligați să se impune diseară, rezultat coroborat cu un rezultat pozitiv al Mioveniului, succes sau remiză, contra formației UTA Arad. În acest moment argeșenii sunt lideri ai grupei, cu 6 puncte, locul secund fiind ocupat de UTA cu 4 puncte.

FC Botoșani este pe locul 3, cu 3 puncte, unul peste FCSB. Bucureștenii merg mai departe la victorie pe ”Municipal” și înfrângere a arădenilor la Mioveni. Dacă duelul respectiv se încheie nedecis, în calculele calificării intră și golaverajul.

FCSB, cu rezervele la Botoșani

Se pare însă că FCSB nu este foarte interesată de Cupa României. Sub diferite pretexte, de la problemele de arbitraj din cupă și până la dorința lui Becali de a pune la treabă o serie de jucători mai puțin utilizați sau de care clubul se va despărți în pauza de iarnă, FCSB este pregătită să alinieze diseară, pe ”Municipal”, un prim 11 din care vor lipsi mai toți titularii de drept.

Nu aceleași sunt și calculele lui Ciobanu. În încercarea de a obține un rezultat prin care să mai șteargă din umilința cu Farul, antrenorul Botoșaniului va utiliza în partida de cupă cu FCSB o bună parte dintre jucătorii care vor fi pe teren și duminică, în jocul de campionat cu CFR Cluj.

Echipele probabile:
FC Botoșani – Ureche – Roman I, Dican, Țigănașu, Dragu – Ivanov, Sylla, Târcoveanu – Petkovski, Roman II, Mailat

FCSB – Vlad – Boboc, Haruț, Bouhenna, Pantea – Nikolov, Dulca, Radaslavescu – Miculescu, Rusu, Dumiter 

Biletele la partida FC Botoșani – FCSB au prețul de 30 de lei la tribune și 20 de lei la peluze. 40 de lei costă biletul la tribuna acoperită.

În cazul în care nu puteți ajunge la meci, trebuie să știți că duelul din cupă va fi transmis, de la ora 20:00, de Digi Sport, Prima Sport și Oragne Sport.

Articolul precedentAproape 6 miliarde de euro vin de la UE pentru modernizarea sistemului sanitar din România
Articolul următorFC Botoșani – FCSB: Încă un eșec umilitor pentru echipa noastră | Galerie foto