Mediul universitar nu-l vrea pe Veștea. Primul ministru propus nu știe foarte multe cuvinte

Rectorul SNSPA, Remus Pricopie, solicită un armistițiu politic și consideră că depășirea actualei crize politice trebuie să înceapă prin retragerea candidaturii lui Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru.
Potrivit lui Pricopie, intensificarea conflictelor politice riscă să genereze instabilitate politică, socială și economică, într-un context în care instituțiile democratice se confruntă deja cu presiuni semnificative. El avertizează că astfel de tensiuni favorizează obiectivele urmărite de Rusia prin războiul hibrid, respectiv alimentarea neîncrederii, a diviziunilor și slăbirea instituțiilor statului.
Rectorul SNSPA îi cere președintelui Nicușor Dan să convoace partidele parlamentare pentru reluarea dialogului politic, apreciind că formațiunile care au alcătuit fosta coaliție de guvernare sunt acum mai dispuse să ajungă la un compromis.
De asemenea, Pricopie susține că viitorul guvern nu ar trebui să depindă, direct sau indirect, de sprijinul AUR. În opinia sa, soluția pentru depășirea blocajului politic presupune patru măsuri: ✔️retragerea candidaturii lui Adrian Veștea, ✔️reluarea consultărilor politice sub coordonarea președintelui,
✔️formarea unui guvern de tranziție cu mandat limitat până la 15 februarie 2027
✔️încheierea unui acord de stabilitate între partidele implicate pentru asigurarea funcționării normale a instituțiilor statului.
Articolul precedentȘcoala de vară pentru tineri cercetători filologi (masteranzi și doctoranzi) la Memorialul Ipotesti Centrul National de Studii „Mihai Eminescu”
Articolul următorDiana Șoșoacă nu mai are nicio limită. Altul în locul ei era arestat demult!