În Marea Britanie există onoare în politică. În România pleci din funcții doar cu ”cuțite înfipte în spate” sau dat afară de colegi. Demisia e un cuvânt pe care politrucii români îl urâsc cel mai tare

În Marea Britanie există onoare în politică. În România pleci din funcții doar cu ”cuțite înfipte în spate” sau dat afară de colegi. Demisia e un cuvânt pe care politrucii români îl urâsc cel mai tare
Cutremur la Londra – Keir Starmer și-a anunțat demisia din funcția de prim-ministru al Marii Britanii
Premierul britanic Keir Starmer a anunțat că demisionează din fruntea Guvernului și a Partidului Laburist, după ce a constatat că nu mai beneficiază de sprijinul necesar în interiorul formațiunii sale pentru a conduce partidul la următoarele alegeri generale.
„Am auzit răspunsul grupului parlamentar al partidului meu și accept acest răspuns cu demnitate”, a declarat Starmer, precizând că l-a informat deja pe Regele Charles al III-lea despre decizia sa.
Demisia sa marchează un nou episod al instabilității politice din Regatul Unit, Starmer devenind al șaptelea premier britanic în ultimii zece ani.
Favoritul pentru preluarea conducerii este Andy Burnham, actualul primar al Greater Manchester, care și-a consolidat poziția în Partidul Laburist și promite „o nouă direcție pentru țară”. Surse politice susțin că acesta ar putea prelua rapid conducerea partidului și, implicit, a Guvernului.
Starmer a transmis că va asigura o tranziție ordonată a puterii și că îi va oferi succesorului său „sprijin deplin”.
Articolul precedentÎngrijorător! 102 elevi care au finalizat ciclul gimnazial nu s-au prezentat la Evaluarea Naționale
Articolul următorRadio ZU la Botoșani, așa a început vacanța de vară pentru botoșăneni! (Video)