Astăzi, caniculă – nu lăsați copiii nesupravegheați în mașini, este recomandarea pompierilor

În contextul atenționării meteorologice care anunță temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat, pompierii fac un apel către cetățeni să acorde o atenție sporită siguranței copiilor și să adopte măsuri preventive pentru evitarea unor situații tragice.
În zilele călduroase, temperatura din interiorul unui autoturism poate crește în doar câteva minute până la niveluri periculoase. Un copil lăsat în mașină se poate confrunta rapid cu probleme grave de sănătate, care îi pot pune viața în pericol.
Pentru prevenirea unor incidente grave, pompierii recomandă:
– nu lăsați copiii singuri în autoturism, nici măcar pentru câteva minute;
– nu lăsați cheile autoturismului la îndemâna copiilor;
– explicați-le copiilor pericolele asociate rămânerii sau jocului în interiorul unui autovehicul;
– verificați întotdeauna interiorul autoturismului înainte de a-l încuia;
De asemenea, dacă observați un copil sau un animal aflat în pericol într-un autoturism, apelați numărul unic pentru apeluri de urgență 112 și solicitați intervenția autorităților competente.
Articolul precedentZiua Biodiversității Grâului, organizată de USV Iași la Ezăreni
Articolul următorNu-i mai ajung casele. Deși mai are una, Grindeanu de la PSD își mai face o casă de 700 de metri pătrați. El a obținut autorizația de construcție într-o zi