Au bătut doi adolescenți pe motiv că ar fi făcut gălăgie în preajma locuințelor lor, cei doi bărbați au fost reținuți pentru agresiune asupra unor minori și au fost emise și ordine de protecție

La data de 24 iunie 2026, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Botoșani au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele a doi bărbați, de 39 și 62 de ani, din municipiul Botoșani,
cercetați sub aspectul comiterii infracțiunilor de lovire sau alte violențe.
În urma cercetărilor efectuate s-a stabilit faptul că, persoanele bănuite de comiterea faptelor, ar fi agresat fizic doi minori cu vârstele de 13, respectiv 15 ani, ca urmare a unui conflict motivat de faptul că aceștia din urmă ar fi făcut gălăgie în apropierea locuinței celor doi bărbați.
În urma producerii faptelor, victimele au avut nevoie de îngrijiri medicale.
Totodată, au fost emise ordine de protecție față de agresori.
Cei doi bărbați au fost introduși în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Botoșani, cercetările fiind continuate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Botoșani.
Articolul precedentÎncepe scandalul cu cadrele didactice – Sindicatele din Educație protestează la Parlament și depun peste 160.000 de semnături pentru modificarea legilor educației
Articolul următorAlianța PSD-AUR se bate în cuie. Vor guverna împreună