de ministrul Afacerilor Interne pentru intervenții salvatoare în timpul liber
Doi pompieri botoșăneni, care au demonstrat că spiritul de salvator nu se oprește odată cu încheierea programului de lucru, au fost recompensați, astăzi, în cadrul unei ceremonii organizate la sediul Ministerului Afacerilor Interne, cu ocazia sărbătoririi Zilei Drapelului Național.
Plutonierul Daniel Manole și sergentul major Ruben Corneliu Anănuță, subofițeri în cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” al Județului Botoșani, au primit diplome de apreciere din partea ministrului Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în semn de apreciere pentru curajul, profesionalismul și spiritul civic de care au dat dovadă prin intervențiile lor, desfășurate în timpul liber, pentru salvarea de vieți și bunuri.
„Prin acordarea acestor distincții, conducerea Ministerului Afacerilor Interne a apreciat curajul, profesionalismul și spiritul civic de care cei doi pompieri au dat dovadă, demonstrând că misiunea de a proteja și salva oameni și bunuri nu se încheie odată cu terminarea programului de lucru.
Gesturile lor reprezintă exemple de devotament, responsabilitate și implicare, valori care definesc profesia de pompier și inspiră întreaga comunitate. Felicitări celor doi salvatori pentru această recunoaștere pe deplin meritată”, transmite Inspectoratul pentru Situații de Urgență Botoșani – ISU Botosani
