În această zi, în anul 1913, România a declarat război Bulgariei, intrând în Al Doilea Război Balcanic alături de Grecia, Serbia, Muntenegru și Imperiul Otoman.
Conflictul a izbucnit după ce Bulgaria, nemulțumită de împărțirea teritoriilor obținute în urma Primului Război Balcanic, și-a atacat foștii aliați. Profitând de situație și invocând necesitatea menținerii echilibrului în regiune, România a intervenit militar, iar armata română a înaintat rapid spre Sofia, întâmpinând o rezistență redusă.
Războiul s-a încheiat prin Tratatul de la București, semnat la 10 august 1913, în urma căruia România a obținut Cadrilaterul (Dobrogea de Sud), teritoriu aflat sub administrație românească până în 1940.
