Întrebat despre proiectul reactoarelor nucleare de la Doicești, Bogdan Ivan a declarat: „Eu sunt agnostic din punct de vedere tehnologic”.
Problema este că termenul „agnostic” se referă, în mod obișnuit, la poziția privind existența lui Dumnezeu sau la imposibilitatea de a cunoaște un anumit adevăr, nu la preferințe pentru diferite tehnologii. Cel mai probabil, ministrul a vrut să spună că este neutru și deschis mai multor soluții tehnologice.



