Perioada în care românii pot obține gratuit cartea electronică de identitate a fost prelungită până la 29 august 2026

Autoritățile au decis extinderea termenului cu două luni față de data anunțată inițial, 30 iunie 2026, pentru a răspunde cererii tot mai mari pentru noile documente.
După expirarea acestei perioade, eliberarea documentelor nu va mai fi gratuită. Cartea electronică de identitate cu cip va costa 70 de lei, iar varianta simplă, fără cip, 40 de lei.
Noul buletin electronic oferă mai multe beneficii, inclusiv un nivel sporit de securitate, posibilitatea de autentificare online și utilizarea ca document de călătorie în statele care îl recunosc. Programările pentru obținerea acestuia se fac exclusiv online, prin platforma Ministerului Afacerilor Interne.
Articolul precedentScandal între suveraniști. Șoșoacă sare la gâtul lui Simion
Articolul următorFile de istorie | 25 iunie 1968