Este vorba despre comunele Blândești, Copălău, Tudora, Corni, Stăuceni, Sulița, Vorona, Coșula, Vlădeni, Mihai Eminescu, Hănești, Cristești, Flămânzi, Adășeni, Curtești, Bălușeni și Frumușica, unde, pentru neconformitățile constatate s-au stabilit măsuri cu termen în vederea remedierii acestora și s-au aplicat 28 sancțiuni contravenționale, din care 22 amenzi în valoare totală de 1.250.000 lei și 2 avertismente.
Astfel, au fost aplicate
„Gestionarea eficientă a deşeurilor, promovarea prevenirii şi reducerii generării de deşeuri reprezintă domenii-ţintă, iar neadoptarea măsurilor stabilite prin OUG 92/2021 poate conduce la lezarea interesului public, a sănătăţii umane, precum şi a intereselor şi obiectivelor politicii de mediu privind conservarea, protecţia şi îmbunătăţirea calităţii mediului”, a transmis Garda de Mediu Botoșani.




