Ne uităm la Cupa Mondială 2022! Ai întreg programul și televizările partidelor din faza grupelor

CUPA MONDIALĂ QATAR 2022
CUPA MONDIALĂ QATAR 2022

Ne pregătim de Cupa Mondială! Pentru prima dată în istorie, competiția supremă a „sportului rege” se va disputa în sezonul de iarnă, în Qatar.

Întrecerea va debuta pe 20 noiembrie, cu jocul din Grupa A dintre Qatar și Ecuador, urmând a se încheia pe 18 decembrie cu marea finală.

Cupa Mondială din Qatar va fi ultima cu 32 de echipe la start. De la ediția viitoare, care va fi găzduită de Statele Unite ale Americii, Canada și Mexic, se va trece la un format cu 48 echipe, întrecerea din 2026 fiind prima găzduită de trei țări.

Cupa Mondială din Qatar se vede la TVR! 

Meciurile de la Cupa Mondială 2022, din perioda 20 noiembrie – 18 decembrie, vor fi găzduite de orașele Al-Khor, Lusail, Al-Rayyan, Doha și Al-Wakrah. Toate cele 64 de meciuri ale turneului final (faza grupelor + fazele eliminatorii) vor fi transmise în direct în țara noastră de posturile TVR.

Marea majoritate a jocurilor vor fi în direct pe TVR1, excepție făcând zilele în care se joacă simultan două partide (n.r. etapa a 3-a, cea decisivă, din faza grupelor). Atunci prioritate vor avea partidele de top, cele considerate mai puțin importante fiind pe TVR 2.

De evidențiat ar fi faptul că orele de desfășurare ale partidelor de la CM 2022 sunt pe placul microbiștilor și pariorilor din Romînia, Qatarul fiind pe același fus orar cu țara noastră.

În privința câștigătoarei competiției, bookmakerii dau prima șansă la trofeu Braziliei, cu o cotă de 5.00, podiumul favoritelor fiind completat de Argentina, cu o cotă 7.00 și Franța, cotată la 7.50.

CUPA MONDIALĂ QATAR 2022 – Componența grupelor:

Grupa A: Qatar, Ecuador, Senegal, Olanda;
Grupa B: Anglia, Iran, Statele Unite ale Americii, Țara Galilor;
Grupa C: Argentina, Arabia Saudită, Mexic, Polonia;
Grupa D: Franța, Australia, Danemarca, Tunisia;
Grupa E: Spania, Costa Rica, Germania, Japonia;
Grupa F: Belgia, Canada, Maroc, Croația;
Grupa G: Brazilia, Serbia, Elveția, Camerun;
Grupa H: Portugalia, Ghana, Uruguay, Coreea de Sud

Programul și televizările Cupei Mondiale 2022 Qatar (faza grupelor)

Grupa A
-etapa I:
20 noiembrie, ora 18:00 (TVR1): Qatar – Ecuador
21 noiembrie, ora 18:00 (TVR1): Senegal – Olanda
-etapa II:
25 noiembrie, ora 15:00 (TVR1): Qatar – Senegal
25 noiembrie, ora 18:00 (TVR1): Olanda – Ecuador
-etapa III:
29 noiembrie, ora 17:00 (TVR 1): Olanda – Qatar
29 noiembrie, ora 17:00 (TVR2): Ecuador – Senegal

Grupa B
-etapa I
21 noiembrie, ora 15:00 (TVR1): Anglia – Iran
21 noiembrie, ora 21:00 (TVR1): SUA – Țara Galilor
-etapa II
25 noiembrie, ora 12:00 (TVR1): Țara Galilor – Iran
25 noiembrie, ora 21:00 (TVR1): Anglia – SUA
-etapa III
29 noiembrie, ora 21:00 (TVR1): Țara Galilor – Anglia
29 noiembrie, ora 21:00 (TVR2): Iran – SUA

Grupa C
-etapa I
22 noiembrie, ora 12:00 (TVR1): Argentina – Arabia Saudită
22 noiembrie, ora 18:00 (TVR1): Mexic – Polonia
-etapa II
26 noiembrie, ora 15:00 (TVR1): Polonia – Arabia Saudită
26 noiembrie, ora 21:00 (TVR1): Argentina – Mexic
-etapa III
30 noiembrie, ora 21:00 (TVR1): Polonia – Argentina
30 noiembrie, ora 21:00 (TVR2): Arabia Saudită – Mexic

Grupa D
-etapa I
22 noiembrie, ora 15:00 (TVR1): Danemarca – Tunisia
22 noiembrie, ora 21:00 (TVR1): Franța – Australia
-etapa II
26 noiembrie, ora 12:00 (TVR1): Tunisia – Australia
26 noiembrie, ora 18:00 (TVR1): Franța – Danemarca
-etapa III
30 noiembrie, ora 17:00 (TVR1): Tunisia – Franța
30 noiembrie, ora 17:00 (TVR2): Australia – Danemarca

Grupa E
-etapa I
23 noiembrie, ora 15:00 (TVR1): Germania – Japonia
23 noiembrie, ora 18:00 (TVR1): Spania – Costa Rica
-etapa II
27 noiembrie, ora 12:00 (TVR1): Japonia – Costa Rica
27 noiembrie, ora 21:00 (TVR1): Spania – Germania
-etapa III
1 decembrie, ora 21:00 (TVR1): Japonia – Spania
1 decembrie, ora 21:00 (TVR2): Costa Rica – Germania

Grupa F
-etapa I
23 noiembrie, ora 12:00 (TVR1): Maroc – Croația
23 noiembrie, ora 21:00 (TVR1): Belgia – Canada
-etapa II
27 noiembrie, ora 15:00 (TVR1): Belgia – Maroc
27 noiembrie, ora 18:00 (TVR1): Croația – Canada
-etapa III
1 decembrie, ora 17:00 (TVR1): Croația – Belgia
1 decembrie, ora 17:00 (TVR2): Canada – Maroc

Grupa G
-etapa I
25 noiembrie, ora 12:00 (TVR1): Elveția – Camerun
25 noiembrie, ora 21:00 (TVR1): Brazilia – Serbia
-etapa II
28 noiembrie, ora 12:00 (TVR1): Camerun – Serbia
28 noiembrie, ora 18:00 (TVR1): Brazilia – Elveția
-etapa III
2 decembrie, ora 21:00 (TVR1): Camerun – Brazilia
2 decembrie, ora 21:00 (TVR2): Serbia – Elveția

Grupa H
-etapa I
24 noiembrie, ora 15:00 (TVR1): Uruguay – Coreea de Sud
24 noiembrie, ora 18:00 (TVR1): Portugalia – Ghana
-etapa II
28 noiembrie, ora 15:00 (TVR1): Coreea de Sud – Ghana
28 noiembrie, ora 21:00 (TVR1): Portugalia – Uruguay
-etapa III
2 decembrie, ora 17:00 (TVR1): Coreea de Sud – Portugalia
2 decembrie, ora 17:00 (TVR2): Ghana – Uruguay

 

Articolul precedentFC Botoșani – Hermannstadt, în epilogul etapei a XVIII-a din SuperLiga: Vezi primul 11 pregătit de interimarul Bejan
Articolul următorProprietarii care au fose septice trebuie să se înregistreze la primărie